Kézi működésű vagy motoros kanapét vásároljak?
A relax kanapék kötelező tartozéka az emelhető lábtartó, a dönthető háttámla. A lábtartót a relax mechanizmus emeli valamint dönti a háttámlát. A relax mechanizmus működtetése lehet kézi megoldású vagy elektromotoros.
Tekintsük át a kézi és a motoros relax mechanizmusok előnyeit, hátrányait
A relax mechanizmusok működtetési módja fontos választási szempont, mikor relax kanapét vásárolunk.
Figyelembe vesszük:
- Könnyen kezelhető?
- A kanapé a térben bárhova elhelyezhető?
- Mennyire költséges?
2 személyes mozis relax kanapé - McPherson
Kallantyús kézi működtetésű relax mechanizmus
Az európai relax kanapé gyártók egy része a kallantyús működtetésű mechanizmust alkalmazza. A kézi működtetésű relax mechanizmus egyik változata a kallantyús kézi működtető mechanizmus. A relax kanapé szélső ülései oldalába süllyesztett kallantyú egy bowden segítségével a mechanizmus tengelyét átbillenti a holtpontján, majd a rugók a lábtartót vízszintes helyzetbe emelik. Ha a kallantyú meghúzásakor az ülésben hátra dőlünk, akkor a háttámla terhelése ellenében a bowdenes kallantyú a tengelyt nem tudja elmozdítani, a kallantyú eltörik. Ha bekövetkezik ez a kellemetlen eset, a webshopban illetve a Bemutatóteremben meg lehet vásárolni ezt a bodwenes kézikart. Ha a kallantyús relax fotelből, relax sarokkanpé ülésből fel szeretnénk állni, fel kell ülni, hogy a terhelést a háttámláról levegyük és a lábtartót a lábunkkal kattanásig a helyére kell nyomni.
Kézi működésű relax kanapé lábtartó nyitó kallantyú
Kézikaros relax mechanizmus
A kézi működtetésű relax mechanizmus másik változata az amerikai megoldás: kézikaros relax mechanizmus. A relax fotel illetve a relax sarokkanapé szélső ülései oldalán található a mechanizmus tengelyére erősített kézikar. A kar meghúzásával elfordítjuk a tengelyt, tengely átbillen a holtpontján, majd a relax fotel, relax sarokkanapé ülés lábtartó rugói a lábtartót vízszintes helyzetbe emelik. Ha a kézikar meghúzásakor a relax fotelben, a relax kanapé ülésen hátra dőlünk, akkor a háttámla terhelése ellenében a kar a tengelyt nem tudja elmozdítani, a kar eltörik. Ha bekövetkezik ez a kellemetlen eset, a webshopban illetve a Bemutatóteremben meg lehet vásárolni ezt a TV fotel kézikart. Ha a kézikaros relax fotelből, relax sarokkanapé üléséből fel szeretnénk állni, fel kell ülni, hogy a terhelést a háttámláról levegyük, a kézikar előre húzásával és a lábtartó becsukás lábunkkal való segítésével a lábtartót kattanásig a helyére kell nyomni.
Lábtartó nyitó kézikar a relax kanapé oldalán
A kézi működésű relax kanapék előnyei, hátrányai:
- Előny 1.: A kézi mechanizmus működtetéséhez nem kell villamos áram.
- Előny 2.: Olcsóbb, mint a motoros változatok.
- Hátrány: A kézi működtetés fizikai erőt igényel, ezért gyengébb erőnlétű ill. mozgásukban korlátozott emberek számára nem ajánljuk.
Motoros relax mechanizmus
A motoros relax fotelek és a motoros relax kanapék esetén egy kisméretű elektromos motor mozgatja a mechanizmus tengelyét. Az egyszerűbb - két gombos - motor vezérlő kapcsolót a kanapé karfa oldalába süllyesztik a gyártók, a több funkciós kanapék vezérlő paneljét pedig telefonzsinóros kivitelben készítik el. Ha a motorosan állítható relax fotelből, relax sarokkanapé üléséből fel szeretnénk kelni, a motort vezérlő gombot a lábtartó bezárásáig kell nyomni.
Motoros kapcsoló a relax kanapé oldalán
A motoros működésű relax kanapék előnyei, hátrányai:
- Előny 1.: A lábtartó bezárásához nem kell fizikai erőkifejtés.
- Előny 2.: A motoros mechanizmus szilárdan megtartja a lábtartó és a háttámla közbenső helyzetei - ezért mindazoknak ajánljuk, akik a kanapé ülését a közbenső lábtartó, háttámla helyzetekben szeretnék használni.
- Hátrány: Drágább, mint a kézi működésű kanapék.